Većina potrošača uz deterdžent za rublje koristi i omekšivač, barem za većinu pranja. Nije pogrešno željeti da nam odjeća bude mekša i mirisnija … ali nažalost većina konvencionalnih omekšivača NISU veganska! Znam da ne zvuči logično – ali što bi životinjski sastojci učinili u proizvodima za pranje rublja? Ali većina omekšivača sadrži životinjsku masnoću. Ako želite izbjeći korištenje neveganskih omekšivača, čitajte dalje.
Kako možem znati koji su omekšivači veganski?
Većina proizvoda koji su veganski imaju ovo negdje označeno. Na pakiranju obično piše “vegan” ili “vegansko” ili proizvod čak ima VEGAN certifikat. Kod omekšivača koji nemaju ovu oznaku potrebno je obratiti pažnju na sastojke kao što je Dihydrogenated Tallowoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate. Ovaj sastojak predstavlja životinjsku mast, koja se obično miješa s amonijem, a amonij čini rublje mekim. Loj pomiješan s drugim spojevima trebao bi ostati na odjeći i tkaninama i tako osigurati mekšu odjeću. Loj za omekšivače uglavnom se dobiva iz klaoničkog otpada, koji je vrlo pristupačan, što takve omekšivače čini obično pristupačnijim.
Postoje alternative!
Naravno, ne morate prestati koristiti omekšivače, čak i ako ne želite da vaše svježe oprano rublje bude natopljeno životinjskom masnoćom. Na tržištu postoji dosta veganskih alternativa koje koriste druge biljne alternative za omekšavanje rublja, kao što je npr. baza od kokosa. Prilikom kupnje potrebno je samo provjeriti da li na ambalaži piše da je proizvod veganski. 🙂
Izvrsno je i ako pazite da je omekšivač biorazgradiv, jer također manje šteti okolišu. Ako možete, preskočite korištenje omekšivača prilikom pranja ručnika (jer omekšivač smanjuje upijanje!) i dječje odjeće, koja može biti osjetljiva na pretjerane mirise u sebi.
U našoj ponudi pronaći ćete samo veganske omekšivače koji ne sadrže životinjske sastojke! Pogledajte našu ponudu >>